Pridajme sa a pomôžme objať celé Slovensko
Beh za chudobných nebude chýbať ani v roku 2020.
Stalo sa už takmer tradíciou, že vždy na jeseň sme svedkami ohromného ľudského odhodlania a prejavu duchovnej sily pretavenej do výzvy s názvom Beh za chudobných.
Otec Peter Gombita, stojaci za všetkými doterajšími podobami tejto aktivity, nechce spolu so svojimi priateľmi pripustiť aby sa v tomto obzvlášť ťažkom roku na osudy chudobných ľudí okolo nás zabúdalo. Veď ako by sa aj dalo, keď práve stupňujúca sa korona kríza pripravuje denne ľudí o prácu i príjem a zatláča mnohé rodiny až k hranici skutočnej chudoby.
Pôvodný plán bol jasný a smelý. Objať v tomto roku symbolicky celé Slovensko, bežať z mesta do mesta, z doliny do doliny, z okresu do okresu. Bežať okolo Slovenska, bežať za chudobných. No nedá sa. Je tu núdzový stav, máme obmedzené možnosti stretávania sa, vidíme mapy s miestami kam by sme chodiť a ohrozovať tak druhých nemali.
Preto sa potrebujeme k dosiahnutiu cieľa opäť spojiť. Dostať myšlienku Behu za chudobných všade tam, kde sa nájdu vnímaví ľudia. S ich pomocou chceme zdolať aspoň symbolických 1 652 km zodpovedajúcich dĺžke hraníc našej krajiny no sme však presvedčení, že sa môže podariť i omnoho viac. Viac kilometrov vyskladaných z mozaiky krokov všetkých, ktorým záleží na osudoch iných. Chceme bežať okolo Slovenska, chceme ho s láskou i takýmto spôsobom objať a požiadať ľudí o pomoc.
To sa nám podarí ak pridáte nielen kilometre, ale aj ľubovoľný peňažný dar v rámci projektu Koniec zlým snom. Ten je dnes aktuálnou súčasťou snažení združenia Úsmev ako dar a práve prostredníctvom neho sa zachraňujú rodiny stojace nad existenčnou priepasťou.
To všetko sa nám podarí, ak sa spojíme a v týždni od 15. do 22. novembra budeme o čosi viac premýšľať a bojovať i za ľudí, ktorí to dnes skutočne potrebujú.
Beh za chudobných spája sily partnerov, ktorí sa už niekoľkokrát dokázali zomknúť. Úsmev ako dar, Oáza – nádej pre nový život a Medzinárodný maratón mieru stáli už v lete pred podobnou výzvou a tak teraz vnášajú svoju energiu i do projektu Beh za chudobných. Spoločne veria, že nájdu medzi svojimi priateľmi veľa podporovateľov neváhajúcich zapojiť sa aj do tejto výzvy.
Ako sa zúčastniť?
Veľmi jednoducho. Vyberte si svoju obľúbenú bežeckú alebo vychádzkovú trať a v týždni od 15. do 22. novembra zdolajte raz alebo opakovane ľubovoľný počet kilometrov na konto Behu za chudobných. Svoj vklad v podobe odbehnutej či odkráčanej vzdialenosti pošlite do našej bežeckej banky a to správou alebo v komentári na FB evente Beh za chudobných alebo e-mailom na adresu behzachudobnych@kosicemarathon.com. V každom prípade privítame, ak uvediete okrem vzdialenosti aj miesto a dátum takéhoto výkonu.
Ako darovať?
Aj malým finančným príspevkom môžeme pomôcť zabezpečiť potravinovú podporu, základné hygienické potreby alebo možnosť sa dopraviť do práce pre slovenské rodiny v núdzi. Viac info a možnosť darovania na https://usmev.darujme.sk/konieczlymsnom.
Kam poputuje pomoc?
Beh za chudobných je v roku 2020 úzko previazaný s projektom Koniec zlým snom, prostredníctvom ktorého môžeme všetci aspoň čiastočne zmierniť dopady často neúprosnej chudoby. O to viac dnes, v čase prehlbujúcej sa korona krízy.
Pandémia zasiahla určitým spôsobom každého z nás, ale jednou zo zraniteľných skupín, ktorých sa ekonomická kríza dotkla sú rodiny s nízkym finančným príjmom. Rodiny s deťmi môžu prísť o domov, v dôsledku čoho im hrozí život na ulici a rodičom môžu byť odobrané deti. Preto je výnos z projektu Beh za chudobných určený práve im.
História Behu za chudobných
Prvým predchodcom dnes už známych Behov za chudobných bol počin Petra Gombitu z roku 2011, keď absolvoval po vlastných nohách trasu z Košíc až k bránam slovenského parlamentu v Bratislave.
Akýmsi voľným pokračovaním upozorňujúcim na pálčivé otázky chudoby bol aj jeho beh z mesta Aš v západných Čechách až na štartovú čiaru MMM v októbri roku 2014.
S ročnou prestávkou prišli potom štyri za sebou nasledujúce projekty. Už v roku 2016 vzbudil veľkú pozornosť ďalší z úspešných pokusov otca Petra Gomitu, keď na jeseň zvládol za 50 dní absolvovať 35 maratónov a v predvečer Jubilea sociálne vylúčených dobehol do večného mesta Rím.
V novembri 2017, už aj za pomoci ďalších bežcov, medzi nimi aj ľudí odkázaných na pomoc v združení Oáza – nádej pre nový život, sa spoločne postavili pred ďalšiu výzvu. Zdolať za týždeň štafetovým spôsobom 1 790 km do Vatikánu tak, aby do cieľa dorazili 17. novembra, čo bol deň vyhlásený v tom roku pápežom Františkom za Svetový deň chudobných.
Rok 2018 vyslalo Slovensko svoj opätovný signál o boji proti chudobe ďalším štafetovým behom, tentokrát dlhým 1 850 km s cieľom v belgickom Bruseli. Osem bežcov, medzi nimi opäť i Peter Gombita ale i Peter Polák, rekordér v počte štartov na MMM, potrebovalo na zdolanie tejto vzdialenosti 11 dní.
Doposiaľ posledný z týchto unikátnych behov má svoj zápis datovaný na november roku 2019. Vtedy sa športovci s podporou viacerých nadšencov a partnerov opäť zomkli okolo cieľa, ktorým sa stalo pútnické mesto Lurdy vzdialené z Košíc približne 2 400 km. Štartovný výstrel zaznel 3. novembra 2019 a štafeta sa v cieli úspešne objavila za veľkého záujmu verejnosti po 13 dňoch v sobotu 16. novembra 2019.