Najstarší maratón v Európe je skutočnou studnicou historických inšpirácií. Každý z jeho ročníkov priniesol niečo mimoriadne, zvláštne, ojedinelé. Ak listujeme v análoch Medzinárodného maratónu mieru, nemôžeme prehliadnuť množstvo skutočných legiend tejto atletickej disciplíny. Po ich stopách kráčajú dnes mladí ľudia, ktorých snaha je po kvalifikačných regionálnych kolách korunovaná vo finálovej Juniorskej štafete 42 x 1 km, odštartovanej vždy súčasne so štartom hlavných pretekov. Projekt, ktorý bol pôvodne naplánovaný na roky 2006-2011 si získal obrovskú popularitu a preto sa organizátori rozhodli pokračovať v ňom aj v ďalších rokoch.
Doterajšie ročníky Juniorskej štafety boli venované týmto maratónskym legendám:
2019 – Ingrid Kristiansen – ako prvá atlétka dokázala získať titul Majsterky sveta na všetkých povrchoch (dráha, cesta i kros). Bola pri tom , keď sa na olympiáde v Los ANgeles 1984 začínala písať história maratónskych behov žien. Najväčšiu slávu jej prinieslo prekonávanie svetových rekordov i triumfy na veľkých maratónoch sveta. Ingrid strávila ako hosť MMM v Košiciach celý maratónsky víkend a absolvovala množstvo stretnutí a sprievodných aktivít.
2018 – Gösta Lenadersson – od jeho prvého víťazstva na maratóne v Košiciach v roku 1948 uplynulo 70 rokov. Svoju športovú činnosť zahájil už ako 12-ročný chlapec a o 13 rokov neskôr, v roku 1943 sa časom 31:29,0 na 10 000 m zaradil medzi elitných švédskych vytrvalcoch. Stal sa prvým maratóncom na svete, ktorý zvíťazil v najstaršom svetovom (Boston) i najstaršom európskom maratóne (Košice). Aj keď nikdy neštartoval na olympijských hrách, patril vo svojej dobe k najlepším maratóncom na svete.
2017 – Emil Zátopek – Fenomenálny Československý vytrvalec, štvornásobný olympijský víťaz, ktorý počas svojej kariéry vytvoril 18 svetových rekordov a doposiaľ ako jediný dokázal na jedných olympijských hrách vyhrať preteky na 5 i 10 km a súčasne maratón. Projekt Po stopách maratónskych legiend bol Emilovi Zátopkovi venovaný pri príležitosti 25. výročia jeho poslednej návštevy Medzinárodného maratónu mieru v roku 1992.
2016 – Takeshi So – významný japonský vytrvalec, víťaz z roku 1976. V rokoch 1979 – 1988 10 krát zdolal hranicu 2:12 a z toho 3 krát zabehol čas pod 2:10. Maratón sa stal Takeshiho životnou záľubou aj osudom. Svoj debut na maratónskej trati absolvoval už ako 20 ročný. O tri roky neskôr patril v Košiciach medzi favoritov štartového poľa. V bezvetrí a dusnom počasí preťal cieľovú pásku v čase 2:18:42,4.
2015 – Auréle Vandendriessche – vynikajúci belgický vytrvalec, víťaz z roku 1965. Vo svojej dobe patril medzi najlepších na svete. Kvôli vysokému veku odmietol naše pozvanie do Košíc, ale zastúpil ho syn Tony, ktorý si posledné kilometre štafety zabehol spoločne so študentmi.
2014 – Ron Hill – preniesli sme sa na európsky kontinent a v Košiciach sme osobne privítali jedného z najlepších vytrvalcov na svete, Rona Hilla a pripomenuli sme si 40. výročie od jeho pamätného štartu v Košiciach v roku 1974.
2013 – Leonard Edelen – preniesli sme sa na americký kontinent a pripomenuli sme si 50. výročie víťazstva Leonarda Edelena na maratóne v Košiciach v roku 1963.
2012 – John Farrington – preniesli sme sa do Austrálie a za osobnej účasti Johna Farringtona sme si pripomenuli 40. výročie jeho víťazstva na maratóne v Košiciach v roku 1972.
2011 – Abebe Bikila – na tohto dvojnásobného olympijského víťaza , podľa mnohých expertov najlepšieho maratónca všetkých čias, sme spomínali pri príležitosti 50. výročia jeho víťazstva v Košiciach v roku 1961.
2010 – Christa Vahlensiecková – pri príležitosti 30. výročia od prvého štartu žien v Košiciach sme privítali najúspešnejšiu ženu košického maratónu, jeho päťnásobnú víťazku Christu Vahlensieckovú.
2009 – Waldemar Cierpinski – mladí ľudia mali jedinečnú možnosť zabehnúť si posledné kilometre juniorskej štafety spoločne s týmto dvojnásobným olympijským víťazom v maratóne.
2008 – Pavel Kantorek – osobne sme v Košiciach privítali druhého najúspešnejšieho bežca v histórii košického maratónu, ktorý tu trikrát zvíťazil.
2007 – Désireé Leriche – víťaz z roku 1937, Francúz, ktorý pricestoval do Košíc z Paríža iba vďaka finančnej zbierke svojich priateľov. Osud mu neskôr nebol naklonený priaznivo a počas 2. svetovej vojny zahynul v koncentračnom tábore.
2006 – Juan Carlos Zabala – pripomenuli sme si triumfálne víťazstvo Argentínčana v Košiciach v roku 1931, olympijského víťaza z Los Angeles 1932.